Drooni lennutamine - kas mul on vaja drooni lennuluba?
For information in English, visit: dronerules.eu
Raadio teel juhitavad droonid liigitatakse "mehitamata õhusõidukite" kategooriasse, millele kehtivad spetsiifilised lennureeglid. Reeglid on välja töötatud erinevate õhusõidukite nagu droonid, lennukid, helikopterid jne. ohutuse tagamiseks. Drooniga lendamise juures on silmas vaja pidada lennu kõrgus ja asukohta. Eesti õhuruum jaguneb erinevateks tsoonideks, millest osa on "kontrollitud õhuruum" ja osa mitte. Kontrollitud õhuruumis lendamiseks peab olema lennuluba ja vastavalt kõrgusele võib lisanduda ka muid lisatingimusi nagu nt. raadioside lennujuhiga jms. Kontrollitav õhuruum algab 120m kõrguselt ja sellest allpool lennates luba vaja pole. Lennuväljade lähedal algab kontrollitav õhuruum maapinnast ja selleks on vaja lennuluba Lennuametilt.
Drooni lennuloa taotlemine on võimalik läbi viia mitmest kohast:
- Transpordiamet - Taotluse palume saata aadressile info@transpordiamet.ee
- Drooniäpp
Mis on ühekordne luba ning mis on lennuluba (kooskõlastus)?
- Ühekordne luba – Transpordiameti poolt lennundusseaduse alusel väljaantav haldusakt, mis annab isikule õiguse käitada mehitamata õhusõidukit loakohustuslikes alades vastavalt ühekordsele loale kantud tingimustele. Ühekordne luba kehtib üks aasta ning Transpordiamet annab selle välja viie tööpäeva jooksul.
- Lennuluba (kooskõlastus) – Vastavalt ühekordsel loal olevatele tingimustele tuleb iga mehitamata õhusõiduki lend loakohustuslikus alas uuesti Lennuametiga kooskõlastada, et tagada õigeaegne teave vastutavale lennuliiklusteenindusüksusele.
Kooskõlastuse taotlus tuleb esitada:
- vähemalt kolm tööpäeva enne planeeritavat lendu, kui mehitamata õhusõidukit soovitakse käitada kõrgusel 400 jalga või madalamal (120 m) õhuruumiosas, kus on nõutud Lennuameti ühekordne luba, või
- vähemalt seitse tööpäeva enne planeeritavat lendu, kui mehitamata õhusõidukit soovitakse käitada kõrgemal kui 400 jalga (120 m).
Erandina on teatud tingimustel (Transpordiameti infotunni läbimine ning aasta kehtiv ühekordne luba koos riigilõivu tasumisega) võimalik Tallinna lähialas Tsoonis 9 käitada mehitamata õhusõidukit ka ilma kooskõlastuse taotlust esitamata.
Vajalikud viited materjalidele, mida üks drooni piloot peaks eelnevalt vaatama:
- Lendude kooskõlastamine
- Lennuinfo osakond
- Tsoon 9
- Ühekordne lennuluba
- Kaamerate kasutamise juhend (PDF)
- CE- Euroopa; FCC- Ameerika
- Infovoldik - drooni lennutamise ABC
- Mehitamata õhusõidukite käitaja meelespea
- EU DroneRules
- Juhised ohutuks lendamiseks
- Uue rakendusmääruse (EL) 2019/947 korduma kippuvad küsimused